Новини

Поколенческите различия в трудовата среда
| Прочетено: 65
 | 

Анализ на Българската стопанска камара (БСК) в партньорство с КНСБ са насочени към изследване на възрастовото многообразие и поколенческите различия в работната сила в 5 икономически сектора - "консервна промишленост", "дървообработваща и мебелна промишленост", "металургия", "производство на пиво", "търговия с петролни продукти".  Томчо Томов, директор Национален център за оценка на компетенциите към БСК разказа подробности пред Радио София.

По думите на Томов това са представителни сектори за българската икономика, в които има голямо възрастово многообразие. Освен това са от различни типове промишленост, така, че дават представа за общата картина. 

Трудно ли е днешните работодатели да задържат работниците си?

"Това важи във всички сектори. Естествено в някои намират по-добри подходи към мотивирането, задържането, управлението на преживяванията на хората, но общият проблем за българските работодатели е не само как да намерят способни, талантливи и качествени хора, а и как да ги задържат. Конкуренцията между работодателите се изостри изключително", сподели Томов.

Той поясни, че е време да се промени начина на управление на хората. Нещата трябва да се насочат към индивидуалността на конкретния човек. Фокусът трябва да бъде към управленските политики към отделните хора, тъй като те са различни.

"Все повече талантливите хора започват да диктуват условията по своите трудови договори", отбеляза Томов.

Как автоматизацията и дигитализацията ще повлияе на работния процес?

"Трябва да не се разделя въвеждането на новите технологии с новите технологии в управлението на хората. Изклчтително сериозен е въпросът за предварителната подготовка на обучение и квалификация на хората", каза той. Според думите му е много важно да се видят какви са дигиталните дефицити на хората и предварително да се въздейства както върху техните умения, така и върху мотивацията им да работят с такива технологии. Относно подготовката на работодателите Томов каза:

"Като обща оценка работодателите все още не са подготвени да се фокусират и да търсят нови модели на управление на хора. Все още на хората се гледа като на ресурс. На хората трябва да се гледа като ключово условие за развитието на предприятието."

По думите му големият проблем на мениджмънта е, че истинско изкуство е да се управляват организации и екипи с различни по възраст служители. Известно противоречие и конфликт в екипите е, че по-младите поколения искат да получат всичко сега. По-възрастните поколения са по-склонни да правят компромиси и са по-търпеливи. Те разглеждат трудовия морал като търпение.

"Работодателите трябва да се научат да не прилагат общовалидни правила. Те трябва да диференцират подходите си към отделните групи хора. Да управляват различията. Не да предпочитат едно поколение пред друго, а да използват силните страни на всяко поколение и да създават уважение", каза той.

Томов поясни, че проблемът с нагласите на младите хора е пъстър. 17% от по-възрастните поколения считат, че стигне ли се до съкращения е справедливо да се освободят по-млади хора, защото те по-лесно ще намерят нова работа.

"Нормативната уредба показва съвсем друго. Че трябва да бъдат освободени след оценка хората, които притежават по-ниска квалификация и които не изпълняват достатъчно ефективно своите функции", сподели Томов. Той подчерта, че демографският проблем е един от най-големите за страната ни.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.