Финансираща институция/програма: Програма "Развитие на човешките ресурси" 2021-2027
Общ бюджет: 7 666 139.96 лв., вкл.: - 6 425 145.22 лв. от ЕС чрез Европейски социален фонд плюс - 1 240 994.74 лв. национално финансиране
Роля на БСК в проекта: Бенефициент
Партньори по проекта: Министерство на труда и социалната политика, Конфедерация на независимите синдикати в България
Географски обхват: Национален
Цели: Създаване на благоприятна среда и инструменти за приспособяване на политиките по управление на човешките ресурси и на индустриалните отношения към промените на пазара на труда, произтичащи от дигитализацията, прехода към климатична неутралност и влошената демографска ситуация в България.
Целеви групи: Работодатели и заети лица.
Основни дейности:
Създаване и внедряване на унифицирана методика, чрез която да се осъществи одит и анализ на възрастовото многообразие на работната сила в пет икономически сектора (бранша).
Разработване и внедряване на иновативни корпоративни модели и наръчници за управление на възрастовото многообразие, промяната и прехода, съобразени със специфичните възрастови особености на работната сила.
Създаване и внедряване на инструменти за диагностика и оценка на фактори, процеси и умения в управлението на възрастовото многообразие и поколенческите различия в предприятията.
Разработване и внедряване на секторни и фирмени инструменти, модели и програми за управление на стреса на работното място и превенция на професионалното изчерпване (бърнаут).
Разработване и реализиране на секторни програми и инструменти за адаптация на предприятията и заетите лица, към промените, свързани с дигиталния преход в развитието на човешките ресурси и пазара на труда.
Внедряване на модели и практики за прогнозиране на потребностите от нови умения и за създаване на благоприятна среда за учене през целия живот и реализация на стратегии за учене през целия живот на корпоративно (фирмено), секторно, браншово и регионално ниво. Внедряване на секторни и фирмени системи за управление на корпоративното знание и за въвеждане на нови форми и методи на обучение в предприятия, в различни сектори на икономиката и региони на страната.
Изготвяне на програми за обучение на управленски персонал на различни нива за придобиване на знания и умения за организация и оптимизация на бизнес процесите в сектора, в контекста на кръговата икономика и зеления преход, въвеждането на нисковъглеродни, ресурсно ефективни и безотпадни процеси и технологии.
Повишаване на капацитета и експертизата на социалните партньори с оглед включването им във всички етапи на цикъла на Европейския семестър и развитието на нови индустриални отношения в контекста на Индустрия 4.0.
ОЧАКВАНИ РЕЗУЛТАТИ
Осъществени 91 проучвания и 5 анализа:
10 пилотни проучвания (5 секторни и 5 регионални) на потребностите от нови умения на работната сила, чрез тестово прилагане на разработените онлайн е-инструменти и електронната система (специализирана онлайн платформа).
Проучване на специфичните за възрастта потребности и проблеми, консултиране и оказване на подкрепа на 500 заети лица над 55 г. чрез провеждане на специализирани 50 приемни в 50 предприятия от 10 икономически сектора.
Разработени 5 секторни анализа и оценка на зрелостта на МСП да въвеждат, управляват и адаптират мерки по информационна и мрежова сигурност на работните места.
80 проучвания в 30 икономически сектора и 10 региона във връзка с проучване на потребностите по отношение на административния капацитет на браншовите и регионалните организации.
Изготвени 25 доклада:
5 секторни доклада за резултатите от проведен одит и анализ на възрастовото многообразие на работната сила.
6 аналитични доклада (по отделни професии), за резултатите от изследването на професионално прегаряне на шест предразположени към риск от развитие на бърнаут професии/длъжности.
По 5 секторни (браншови) и 5 регионални доклади за:
резултатите от провеждането на партньорски преглед на политиките на предприятията в управлението на стреса на работното място;
резултатите от проучванията на потребностите от нови умения на работната сила;
проучванията на потребностите от нови умения на работната сила, чрез тестово прилагане на разработените онлайн е-инструменти и електронната система (специализирана онлайн платформа).
4 доклада за резултатите от проучване на добри международни практики и корпоративен опит в областта на:
управлението на промяната, таланта, организационната култура и работодателската марка в контекста на възрастовото многообразие на работната сила;
управлението на стреса и професионалното изчерпване (бърнаут);
за създаване, развитие и използване на аналитични данни за потребностите от нови умения;
за оценката на потребностите по отношение на кръговата икономика и зеления преход, въвеждането на нисковъглеродни, ресурсно ефективни и безотпадни процеси и технологии.
Разработени и внедрени 9 модела:
Модел за одит и анализ на възрастовото многообразие на работната сила.
Модел за управление на стреса на работното място
4 иновативни корпоративни модела за:
Управление на промяната и приспособяване на поколенията работници и служители към променящите се условия и изисквания на работното място.
Изграждане на приобщаваща и съобразена с особеностите на поколенията организационна култура.
Привличане, развитие и задържане на таланти от различни поколения.
Изграждане и управление на работодателска марка, привлекателна за възрастово многообразната работна сила.
Корпоративен (фирмен) модел за оценка на стратегическото съответствие на човешкия капитал, за предвиждане на нуждите от нови умения и определяне потребностите от обучение и развитие на човешките ресурси.
Два партньорски модела – един секторен (браншови) и един регионален, за прогнозиране, развитие и използване на аналитични данни за потребностите от нови умения на работната сила.
Изготвени 79 учебни и сертификационни програми:
5 секторни програми на социалните партньори за управление на възрастовото многообразие и поколенческите различия в работната сила.
10 секторни (браншови) партньорски програми за минимизиране на психо-социалните рискове на работното място, за формиране на работна среда и култура на опазване на психичното здраве и изграждане на устойчивост към стрес, напрежение и несигурност.
Дистанционна сертификационна програма за тренинг и сертифициране по умения за изследване, диагностика и организационно консултиране в управлението на стреса на работната място и превенцията на професионалното прегаряне (бърнаут).
Разработени и внедрени 5 секторни програми за адаптиране на предприятията към новите изисквания в областта на информационна и мрежова сигурност с цел защита на работните места.
Партньорски програми за развитие, трансфер и използване на аналитични данни за потребностите от нови умения на работната сила в 5 икономически сектора (бранша) и в 5 региона.
Изготвени 6 програми за обучение на управленски персонал на различни нива.
40 програми за повишаване на административния капацитет на 10 регионални и 30 браншови организации в мрежата на БСК.
Разработени четири наръчника:
Два наръчника за мениджъри, работници, служители и техните представители:
Наръчник за лидери на мултигенерационни екипи.
Наръчник за ефективна работа и сътрудничество в мултигенерационен екип.
Електронен наръчник за превенция на синдрома на професионалното прегаряне (бърнаут).
Наръчник за създаване на корпоративна система за управление на знанието и на среда насърчаваща ученето през целия живот.
Разработени и внедрени 7 електронни инструмента:
Разработени и внедрени в 50 предприятия от поне 10 икономически сектора на 5 електронни инструмента за:
идентифициране и оценка на специфични възрастови особености и поколенчески различия в поведението на работното място;
измерване и оценка на екипната ефективност, в контекста на управлението на възрастовото многообразие;
диагностика и оценка на организационната култура, в контекста на управлението на възрастовото многообразие в предприятието;
измерване и оценка на ангажираността и интегритета на поколенията работници и служители към целите на предприятието;
измерване и оценка на лидерския потенциал и компетентност в управлението на мултигенерационни екипи.
Два електронни (онлайн) инструмента за проучване и прогнозиране на потребностите от нови умения на работната сила по икономически сектори и региони.
Проведени обучения:
Проведени една академия за меки умения и 17 типа обучения.
Проведени 6 практически семинара за тестване на програмите за обучение и получена обратна връзка от участниците.
Най-малко 180 заети лица от 50 предприятия в 10 икономически сектор, преминали дистанционна сертификационна програма за развитие на практически умения по внедряване на иновативните модели и наръчници в дейността на предприятията.
100 участници, преминали през практически семинари за обучение на управленски персонал.
100 заети лица от предприятията във включените в проекта икономически сектори, преминали сертификационната програма.
Обучени 30 секторни и регионални администратори на бази.
Други дейности:
Разработени и валидирани от ръководствата на 50 предприятия и представителите на работниците и служителите фирменипартньорски мерки за активен начин на живот в подкрепа на заети лица над 55 годишна възраст.
Разработено ръководство за адаптиране на МСП (управленски екипи и работници и служители) към промените на пазара на труда, вследствие на завишените изисквания в областта на информационна и мрежова сигурност.
Проведени 25 консултации на работното място за повишаване на информираността относно информационна и мрежова сигурност.
Подготвени най-малко 8 становища по нови законодателни актове на ЕС, национални реформи и политики.
Разработени до 10 комуникационни планове на организации от мрежата на БСК.
Създадени нови или преработени съществуващи 10 страници въвFacebook на регионални и браншови организации от мрежата на БСК.
Разпространени не по-малко от 240прессъобщения.
Оказано съдействие за провеждане на до 240медийни участия (интервюта).
Разработен и разпространен месечен бюлетин„Социален диалог“ (48 бр.)
Проведени 10 пресконференции (регионални и браншови).
Отпечатани и разпространени информационни 20 видадипляни/флайери по различни теми.
Създаване, внедряване и адаптиране на Електронна система (специализирана онлайн платформа) за управление на процесите по проучване, набиране, структуриране, съхраняване, трансфер и използване на аналитични данни за потребностите от нови умения на работната сила, обхващаща бази от данни за 5 икономически сектора (бранша) и 5 региона.
Сформирани до 20 тематичнидискусионни форума по политики, свързани с индустриалната и социална политика, зеления и дигитален преход и устойчивото развитие.
Изготвени най-малко 20позиции с препоръки и предложения.