Корпоративен модел за изграждане и управление на приобщаваща и съобразена с особеностите на поколенията организационна култура
| Прочетено: 125

Малко неща са толкова важни и понякога толкова трудни за разбиране, колкото културата на една организация. Организационната (корпоративна, фирмена) култура е от решаващо значение за успеха и просперитета на всяка компания. Въпреки това, има много предприятия, в които организационната култура не се разбира, не се познава и не се управлява. Подценяването на този феномен може да доведе до множество неблагоприятни последствия за бизнеса и предприятията. Или както твърди Едгард Шайн[1]:

„Ако вие не управлявате културата, тя ще ви управлява и дори може да не си давате сметка за мащаба, в който това ще се случва.“

Понякога културните предизвикателства не се виждат и осъзнават, като управленски проблем. Те може просто да изглеждат като общо, но нарастващо чувство на безпокойство, че „това не е моята компания“  или "ние не сме това, което сме били или“ или „ние не сме това, което искаме да бъдем“. Практиката показва, че нездравословната организационна култура влияе негативно на възгледите, поведението и отдадеността на хората. Тя проваля всяко бъдещо начинание в дейността на компанията, независимо дали то е свързано с иновации, рентабилност или повишаване на продажбите. В условията на демографска криза и нарастваща дистанция между поколенията днес, повече от всякога, хората искат и трябва да работят в позитивна работна среда, в която да се чувстват уважавани и ценени заради своята индивидуалност. Нуждаят се от приобщаваща култура на работното място, която да насърчи и мотивира техните усилия да дадат най-доброто от себе си, независимо от различията във възрастта, опита, уменията и идеите в работата.

Корпоративният модел за изграждане и управление на приобщаваща и съобразена с особеностите на поколенията организационна култура е създаден в рамките на проект „Заедно за устойчива заетост“, изпълняван от Българска стопанска камара – съюз на българския бизнес в партньорство с Министерство на труда и социалната политика и Конфедерацията на независимите синдикати в България. Проектът е финансиран от Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021 – 2027, съфинансирана от Европейския съюз, чрез Европейския социален фонд (ЕСФ+).

Моделът е предназначен за мениджъри, специалисти човешки ресурси, преки ръководители и супервайзъри. Той отразява многообразието и постиженията в съвременната теория и практика в управлението на организационната култура. Адаптираното, спрямо спецификата на конкретното предприятие, приложение на модела е ключова предпоставка за повишаването на енергията и способността на организацията да реализира своите стратегически цели.    

Изтеглете документа

*****

[1] Едгар Хенри Шайн - американски бизнес теоретик и психолог, професор в Масачузетския технологичен университет, основател на дисциплината „Организационно поведение“ и изтъкнат изследовател в областта на организационната култура.

 

ОТЗИВИ:

„… във всеки от наръчниците и моделите се виждат професионализмът и ангажираността, с които е подходено при създаването им. Наръчниците и моделите са с ясна и последователна структура, предоставящи знания и визия за възможността да сме по-адаптивни в днешните динамични времена, когато е все по-трудно да се наемат и задържат таланти в организациите. Всички тези специфики на работната сила в наши дни, преплетено с работата в мултигенерационни екипи, правят вашите модели и наръчници незаменими помощници.

Благодаря за възможността да съм част от проекта и да работим заедно!

Можете да разчитате на моята помощ и подкрепа в последващите стъпки със сертификация на нашите служители, които ще станат посланици на знанията, предадени от вас през тези наръчници и модели.“

***

За нашето дружество темата е актуална и значима за управлението на човешките ресурси. Съдържанието е разработено по ясен и достъпен начин. Приложените таблици и др. кореспондират със съдържанието, което позволява информацията да бъде по-лесно и приятно възприета от аудиторията.