Секторен доклад за резултатите от одита на възрастовото многообразие на работната сила в сектор „Производство на пиво“
| Прочетено: 123

Около 60% от заетите в сектор „Производство на пиво“ са с висше образование, показва секторен доклад за резултатите от одита на възрастовото многообразие на работната сила, разработен в рамките на проект „Заедно за устойчива заетост“, изпълняван от БСК, в партньорство с МТСП и КНСБ, и финансиран от ОП „Развитие на човешките ресурси 2021-2027“. Одитният доклад е базиран на анкетно проучване сред мениджъри и работещи в предприятията от сектора. На база доклада е разработена секторна програма на социалните партньори за управление на възрастовото многообразие и поколенческите различия в работната сила.

Производството на пиво е една от най-успешните и динамично развиващи се индустрии в българската икономика. В страната функционират 40 пивоварни, от които 3 са големи, 6 средни или малки и 31 микропредприятия. Около 92% от предприятията са с български собственици на капитала и 8% с международно участие. Българският бирен пазар се отличава с изострена конкуренция между пивоварните предприятия, поради което те са ориентирани предимно към стратегия на „лидерство в ниските разходи“. Инвестициите са насочени към устойчиво развитие на бизнеса, разнообразяване на продуктовото гама, въвеждане на зелени технологии, кръгова икономика и корпоративна социална отговорност.

Заетите в сектора 1760 лица, са съсредоточени предимно в областите - София град (37%), Пловдив (30%), Стара Загора (23%) и Велико Търново (9%). Около 60% от работещите са с висше образование, 38% със средно и 2% с по-ниско от средно образование. В годините на пандемичната криза (COVID-19) работните места в сектора са запазени и дори са увеличени, достигайки до нивата от 2019 г.

Предприятията са съумели да развият възрастово многообразна работна сила и да увеличат със 7% броя на младите хора. Възрастовата структура на работещите в сектора обхваща представители на четири поколения работна сила: поколение Х (40-54 г.), съставляващо най-високият дял 44%, поколение Y (27-39 г.) - 33%, поколение Т  (55-65+ г.) - 15.4%, и поколение Z (18-24 г.) - 7,6%. Наблюдава се известно застаряване в отделни категории персонал (квалифицирани производствени работници, оператори на машини и съоръжения и административен персонал), което изисква целенасочен и диференциран подход в управлението на приемствеността. Критичните проблеми в състоянието на човешките ресурси са свързани с неблагоприятните тенденции на пазара на труда, застаряването на част от работната сила, потребността от развитие на нови умения и по-ефективна мотивация на персонала.

Почти всички предприятия са разработили и реализират стратегически програми и модели за управление на човешките ресурси. Управлението на възрастовото многообразие предоставя възможност за прилагане на иновативни политики, чрез които да се постигне по-висока ангажираност и оптимално използване на потенциала и силните страни на всяко поколение в интерес на работата.

Анкетите показват, че за младите поколения най-важни са гъвкавите възможности и автономията в работата, предизвикателствата, иновациите, свободата на общуване, достъпа до обучение и професионално усъвършенстване и социалните придобивки. Приоритет в потребностите на възрастните поколения имат ограничаването на стреса и напрежението, съхраняването на здравето и безопасността, съобразените с възрастта режими на труд, колегиалността, уважението, справедливата оценка, признанието и стимулирането на трудовия принос и съхраняването на фирмените традиции.

ИЗТЕГЛЕТЕ АНАЛИЗА ОТТУК

РЕЗЮМЕ