Секторен доклад за резултатите от одита на възрастовото многообразие на работната сила в сектор „Преработка и консервиране на плодове и зеленчуци“
| Прочетено: 158

В предприятията от сектор „Преработка и консервиране на плодове и зеленчуци“ е установена корпоративна култура, която в голяма степен подкрепя и насърчава възрастовото многообразие. Това показва секторен доклад за резултатите от одита на възрастовото многообразие на работната сила, разработен в рамките на проект „Заедно за устойчива заетост“, изпълняван от БСК, в партньорство с МТСП и КНСБ, и финансиран от ОП „Развитие на човешките ресурси 2021-2027“. Одитният доклад е базиран на анкетно проучване сред мениджъри и работещи в предприятията от сектора. На база доклада е разработена секторна програма на социалните партньори за управление на възрастовото многообразие и поколенческите различия в работната сила.

Сектор „Преработка и консервиране на плодове и зеленчуци” като част от Хранително-вкусовата промишленост заема важен дял в създаваната брутна добавена стойност и в заетостта на промишлеността. Значителна част от аграрните суровини се преработват в консервните предприятия, поради това и развитието на бранша оказва голямо влияние върху икономиката, особено в селските райони, където земеделието е основен поминък на населението.

Секторът заема сравнително малък дял в преработващата промишленост на страната, като броят на консервните предприятия представлява едва 1,02% от предприятията в преработващата промишленост. Към м. декември 2023 г. по данни от НОИ броят на предприятията с осигурени лица в сектора е 280, като се отчита намаление с 10,8% спрямо 5 години по-рано – 316 бр. през 2019 г. Прогресивното намаляване на броя предприятия е негативна тенденция, която се отразява  и на постоянно намаляване на броя на заетите през последните 5 години, като средно на година намалението е с около 240 души. Общият брой осигурени лица за периода 2019-2023 г. е намалял с 970 души. Спадът е с над 14 %.

Делът на заетите лица с професии без специална квалификация е най-висок и значително преобладаващ - 44.7%, операторите на машини и монтажници са 14.2%, следвани по брой от групата на квалифицираните производствени работници 11.7%. Най-малък е броят на квалифицираните работници в селското стопанство (0.4%) и този на аналитичните специалисти (3.7%). Тенденцията за последните 5 години е за запазване на това съотношение, като числеността на  най-голямата група отбелязва и най-висока разлика с намаление от 24.0%. 

За последния петгодишен период (2019-2023 г.) най-много заети в консервната промишленост са от възрастовите групи 40-44 г., 45-49 г. и 50-54 г., които са представители на поколенията Х и Т. Към 2023 г. поколение Х (40-54 г.) съставлява най-високия дял от около 43%, който е близо половината от работната сила в сектора, поколение Т (55+ г.) – около 30%, поколение Y (25-39 г.) – около 20%, и поколение Z (18-24 г.) - около 5 % . В почти всички категории персонал преобладават служителите от поколение Х (40-54 г.). От  поколенията Х (40-54 г.) и Т (55+ г.)  е и най-големият брой квалифицирани работници в производството. Предимно от поколение Т (55+) са квалифицираните работници в селското стопанство.

Обособените в сектора проблеми в областта на човешките ресурси се определят от значимата демографска предпоставка, свързана със застаряването на населението и наличието на възрастово многообразна работната сила. В предприятията вече работят представители и на четирите поколения – Х, Y, Z, T, като всяко от тях има различни ценности, професионални цели, държи на определен вид стимули в работата, възприема въздействието им по различен начин и е склонно да мобилизира трудовия си потенциал и енергия, също по различен начин.

Проучването показа че младите поколения оценяват като много значим „смислени, интересни и предизвикателни задачи“, „колегиалност, взаимопомощ и етика в отношенията между колегите и екипите“, „справедлива и безпристрастна оценка, стимулиране и признание на способностите“ и „открита атмосфера на общуване, насърчаваща споделянето на мнения, идеи и предложения“. По-възрастните поколения определят като най-значима за тях „ефективната система за ограничаване стреса и напрежението в работата“, „гъвкавите възможности за работа, свободата и автономията в работата“.

Според проучването, най-критичните проблеми в състоянието на човешките ресурси в сектор „Преработка и консервиране на плодове и зеленчуци“ са свързани с три аспекта:

  1. неблагоприятни тенденции на пазара на труда - в сектора изпитват съществени затруднения при намирането на квалифицирана работна ръка, дефицит на умения на наличната работна ръка;
  2. проблеми с мотивацията на работната сила - 100% от компаниите съобщават за „недостатъчна мотивация за труд“, „ниска инициативност и креативност“, „нежелание за обучение и усъвършенстване“, а 80% за „ниска лична (екипна) ефективност и организираност“;
  3. дефицит на умения е последния аспект, отчетен от всички предприятия (100% посочват „По-скоро ДА“).

По отношение на фирмените политики, процедури, правила, системите по наемане и практиките по освобождаване на персонал в по-голям процент от предприятията не се наблюдават предразсъдъци или скрити дискриминационни практики. Случаите, при които се наблюдават такива, са предимно във възрастовата група 18-26 г., които споделят мнението, че е справедливо да се освободят хора в пенсионна възраст, независимо от техните умения. Този резултат повдига въпроса за необходимост от полагане на усилия, насочени към промяна на нагласите и отношението на най-младите представители на работната сила към по-възрастните колеги.

Анализът на резултатите в изследването като цяло показва, че въпреки специфични особености и потребности на всяка възрастова група в сектора, организациите като цяло успяват да ги координират и да установят среда на взаимно приемане, да се справят с голяма част от предизвикателствата на управлението на възрастовото многообразие. Около половината от анкетираните лица са удовлетворени от начина, по който способностите и силните страни на служителите от различните възрасти се използват в предприятията. Всички респонденти от мениджмънта съобщават за наличие на равен достъп до възможности за обучение и развитие за всички свои работници/служители /100%/. При съкращение и уволнение болшинството от предприятията от сектора не се прилагат свързани с възрастта критерии, нямат явни или прикрити възрастови ограничения за заемане на конкретна позиция при подбор на персонал и предлагане на служители за повишение в по-висока позиция в предприятието, не се толерират едни възрастови групи за сметка на други.

ИЗТЕГЛЕТЕ АНАЛИЗА ОТТУК

РЕЗЮМЕ